Detektory CO2 s výstupem na sepnutí relé

Tyto detektory oxidu uhličitého mají výstup na relé, který dokaže sepnout další zařízení na základě aktuální koncentrace CO2. Nejčastější využití najdou v automatizovaném systému, který spouští například řízenou ventilaci nebo rekuperační jednotku. Provoz větrání je tak automatický a není třeba jej hlídat manuálně.

Obvzláště výhodné je detektory CO2 využívat s řízeným větráním v místnosti, kde je větší výskyt osob a koncentrace škodlivého oxidu uhličitého může rychle narůstat. Spínání lze také nastavit na konkrétní limitní hodnoty. Větrání tak neprobíhá nárazově ale v malých intervalech, které spouští samotný detektor CO2. Tímto způsobem efektivně vyřešíte větrání a také ušetříte za vytápění, které tak bude spínat lineárně. Nebude tak docházet k velkým výkyvům teplot.

Detektory s výstupem na relé jsou nejčastěji využívány na novostavbách, kde jsou již součástí kompletního projektu. Detektor CO2 je nejčastěji využíván ve veřejných prostorech a v budovách a místnostech s vysokou koncetrací lidí. Často jsou v mateřských a základních školách, na učilištích, středních a vyskoých školách. Běžně jsou také součástí kombinovaných kancelářských prostorů, kde je více jedinců v jedné místnosti. Oxid uhličitý má totiž zásadní vliv na soustředění, ůnavu a pozornost. V některých případech může vést až k bolestem hlavy a malátnosti.