Kalibrace čidel CO₂ (oxidu uhličitého)


Kalibrace CO2Kalibrační laboratoř KALIST AKL s.r.o. provádí kalibrace čidel CO₂ pro všechny běžné přístroje k měření koncentrace oxidu uhličitého
.

Proč je třeba kalibrovat čidla CO₂?
Jaké přistroje kalibrujeme
Kalibrační list CO₂
Kontakt

Kalibrace CO₂ provádíme v rozsahu 500 ppm, 1000 ppm, 3000 ppm a 5000 ppm pomocí referenčních plynů CO₂ s doloženou certifikací obsahu složení. Výsledkem kalibrace je kalibrační list s vyčíslenou odchylkou měřidla.

Kalibrujeme téměř všechny typy přístrojů jako jsou senzory, ruční přístroje, dataloggery a ostatní typy čidel. Kalibraci lze provést u nás v laboratoři, ale také u zákazníka v provozu. Kalibrace se provádí jako srovnávací měření s referenčním plynem o dané koncetraci CO₂

 


 

Proč je třeba kalibrovat čidla CO2?

 • Bezpečnost výrobních procesů - Měření hladiny oxidu uhličitého je vyžadováno v celé řadě průmyslových procesů, kde je CO₂ součástí výrobního procesu.
 • Ochrana lidského zdraví - Vysoká koncentrace oxidu uhličitého je ve vyšších koncentracích škodlivá pro lidské zdraví. Při koncentraci 1500 ppm a vyšší se stává CO₂ škodlivé lidskému zdraví. Způsobuje únavu, bolesti hlavy a malátnost.
 • Míra vydechovaného vzduchu - Vydechovaný vzduch obsahuje CO₂. Je tedy často používán jako plyn určující míru vydechovaného vzduchu. Měřidla oxidu uhličitého jsou tedy často požívána jako preventivní řešení v uzavřených prostorech s velkou koncentrací osob.
 • Regulace uzavřených prostor - Čidla CO₂ jsou velmi často používána jako součást systémů pro řízenou ventilaci uzavřených prostor. Nejčastěji se jedná o místa s velkým výskytem osob ve veřejných budovách.
 • Podpora růstu rostlin - Čidla a regulátory jsou součástí pěstíren ve sklenících, kde podporují růst rostlin. Pokud je tedy vzduch sycen oxidem uhličitým, měla by být jeho koncentrace měřena měřidlem, u kterého je díky kalibračnímu listu známá odchylka přístroje.
 • Vyžaduje to kontrolní orgán - Kalibrace je také často vyžadována ze strany kontrolních orgánů. Tím může být například Státní ústav pro kontrolu léčiv, Krajské hygienické stanice nebo Státní úřad inspektorátu práce.

 


 

Čidla CO2Kalibrujeme téměř všechny typy čidel CO₂.

Kalibraci oxidu uhličitého lze provádět u většiny přístrojů, které jsou v současnosti na trhu. Kalibrovat však lze i čidla, která jsou součástí monitorovacích a regulačních systémů. Některé přístoje jsou již vybaveny přípravkem pro kalibraci čidel u jiných je třeba použít individuální řešení.

Kalibrujeme tyto typy přístrojů

 • dataloggery CO₂  - se záznamem do interní paměti
 • ruční přístroje CO₂ - pro rychlé měření v prostoru
 • čidla CO₂ - která jsou součástí monitorovacího systému
 • regulátory CO₂ - pro řízení procesů v provozech
 • IoT čidla CO₂ - se zaznamem do cloudu
 • domácí detektrory CO₂ - pro měření v běžném prostředí
 • bezdrátová čidla CO₂ - se záznamem do centrální jednotky
 • bezpečnostní čidla CO₂ - pro ochranu zdraví

 


 

Kalibrační list CO2

Kalibrační list pro měřidla CO₂

Kalibrační list obsahuje potřebné všechny potřebné informace k zjistění odchylky měřidla. Kalibrace je prováděna podle daného kalibračního postupu s uvedenými referenčními plyny. Na kalibračním listě je uvedena hodnota referenčního plynu CO₂ a naměřená hodnota na přístroji. Výsledkem je vyčíslená chyba měřidla včetně nejistoty měření.

 

 


 

 

Sídlo firmy a kalibrační laboratoře

KALIST AKL s.r.o.
Třebětice 8
769 01 Holešov 

Zobrazit na mapě

Kalibrace CO₂

Jan Julina
(+420) 778 737 127
jjulina@kalist.cz