Kalibrace vah


AkreditacKALIST AKL s.r.o., Kalibrační laboratoř 
je akreditovaná pro kalibraci elektronických i mechanických vah s neautomatickou činností.

Značky a výrobci, které kalibrujeme
Etalony, které používáme
Prodej kalibrovaných vah
Kontakt
Ukázky naší práce

Základním předpokladem pro správné používání vah je pravidelná kalibrace. Bez pravidelného kalibrování váhy nelze spolehlivě použít naměřené údaje. U přesných a laboratorních vah, které jsou často používané k přesné analýze váženého vzorku, to platí dvojnásob. Zejména častým používáním vah v provozu dochází k opotřebení a odchylkám při vážení. Proto je nutné dodržovat pravidelnou kalibraci těchto vah v závislosti na četnosti a oblasti používání váhy.

Kalibrace vah probíhá kvantitativním porovnáním hodnoty referenčního závaží (etalonu) s naměřenou hodnotou, která je zobrazena na displeji. Pro tyto účely je nutné dodržet současné kalibrační postupy. Důležité je také používání vhodných etalonových závaží s odpovídající přesností, která jsou pravidelně kalibrována.

Osvědčení o akreditaciProč provádět pravidelné kalibrace?

 • Jsme akreditovaní - Naše laboratoř je akreditovaná Českým institutem pro akreditaci - Osvědčení o akreditaci
 • Spolehlivé měření - Pravidelnou kalibrací váhy zajistíte spolehlivé a přesné měření přístroje. Důležitá je pravidelná kalibrace ve stanoveném časovém intervalu, který je určen s ohledem na umístění v provozu a četnost prováděných měření.
 • Soulad s předpisy - Provádění kalibrace přesných vah je často podmínkou interních předpisů a nařízení firem a institucí.
 • Úspora nákladů - Přesné váhy jsou často součástí výrobního procesu. Například při vážení použitých materiálů a vzorků určených k výrobě je nutná nejvyšší přesnost s minimální odchylkou. Ve výsledku lze pravidelnou kalibrací laboratorní váhy dosáhnout výrazné úspory.
 • Inovace a zisky - Přesným vážením a měřením lze docílit inovací výrobních postupů a vývoje v dané oblastí. S tím jistě souvisí technologický a ve výsledku i finanční zisk.

 


typy kalibrovaných vahProvádíme kalibrace téměř všech typů vah.

Běžně kalibrujeme všechny typy vah s neautomatickou činností. Kalibraci můžeme provést v naší laboratoři nebo přímo u vás v provozu. Naši technici se přizpůsobí vašemu provozu a domluví si termín tak, aby vyhovoval vašemu provozu.

Kalibrujeme tyto typy vah

 • obchodní váhy - pro prodej a obchodní styk
 • laboratorní - v laboratořích a zdravotnictví
 • analytické - přesné váhy s minimální odchylkou
 • jeřábové - v provozech, průmyslu a výrobě
 • paletové - ve skladech a expedici
 • můstkové - v provozech a skladech materiálu
 • plošinové váhy - pro rychlé vážení velkého množství kusů
 • a další

 

 


 

Loga výrobců vah

Kalibrujeme většinu značek a výrobců

V případě zájmu jsme schopni zajistit seřízení a justáž váhy. Zajistíme případný servis a opravu. Ke každé provedené kalibraci váhy je vystaven kalibrační list, který splňuje požadavky normy ČSN EN 45501.

Naše firma provádí kalibrace širokého spektra typů vah známých výrobců:

CAS, RADWAG, KERN, METTLER TOLEDO, PRECIA MOLEN, OHAUS, SARTORIUS, a mnoha dalších.

 

 

 


 

Etalony závaží

Používané etalony pro laboratorní a analytické váhy

Pro kalibrace laboratorních a analytických vah používáme sady kalibrovaného etalonového závaží v rozmezí 1 mg - 20 kg. Díky tomuto rozsahu můžeme provést kalibrace vah o různých váživostech a přesnosti. Sady těchto etalonů jsou umístěny do boxů a kufrů aby nedošlo k jejich poškození během přepravy.

Etalony jsou pravidelně kalibrovány tak, aby splňovaly požadovanou přesnost měření.

Tyto etalony také používáme ke kalibraci sušících vah ( analyzátorů vlhkosti ).

 

 


 

Etalony závaží 20kg

Používané etalony pro můstkové a paletové váhy

Pro kalibrace vah s vyšší váživostí používáme kalibrované etalony 10 kg, 20 kg, 50 kg. Díky tomu můžeme snadno kalibrovat klasické můstkové váhy, které jsou běžně umístěny v provozech či průmyslové výrobě.

Manipulace se závažím umožňuje zatížit různé nosiče zatížení i na netypických váhách. Běžně jsou využívány pro velké škálové, mechanické váhy, ale lze je využít i na pokročilých vážících systémech s neautomatickou činností.

 

 


 

Etalony závaží 500 kg

Etalony používané pro jeřábové a mostní váhy

Díky těmto etalonům můžeme provádět kalibraci u velkých vah s velkou váživostí. Tato závaží o jmenovité hodnotě 500 kg a 1000 kg lze použít při kalibracích jeřábových a mostních vah. V některých případech je můžeme použít i pro běžné můstkové váhy nebo paletové váhy s velkou váživostí.

S tímto závažím lze manipulovat pouze za použití jeřábu případně vysokozdvižného vozíku. Součástí kalibrace je i vystavení kalibračního listu.

 

 

 


 

Eshop váhyE-shop s prodejem kalibrovaných vah

Pokud chcete zakoupit novou váhu i s kalibrací, není nic jednoduššího než si vybrat z aktuální nabídky nejprodávanějších vah v našem eshopu.

VÁHY Eshop.

Skladem se také snažíme držet váhy, které se nejčastěji prodávají včetně kalibrace a kalibračního listu. Nabídku těchto vah naleznete v sekci

 KALIBROVANÉ VÁHY Eshop.

 

 

 


 

Kontakt

Kalibrace vah lze provést přímo v naší kalibrační laboratoři. Nejčastěji však provádíme kalibraci přímo u zákazníka kdekoli v České repulice. 

Sídlo firmy a kalibrační laboratoře

KALIST AKL s.r.o.
Třebětice 8
769 01 Holešov 

Zobrazit na mapě

Validace a kalibrace u zákazníka

David Šiška
(+420) 775 185 655
dsiska@kalist.cz


 


Kalibrace vah - ukázky práce

Zde se můžete podívat na ukázky kalibrací u zákazníka i v naší laboratoři. Naši technici si poradí v různých typech provozu. Dokážeme pružně reagovat a měření provést efektivně, přesně a rychle.

Rádce

Kalibrace, otázky a odpovědi

Kalibrace, otázky a odpovědi

Jak dlouho kalibrace platí? Jaká je lhůta rekalibrace? Co je to kalibrační list a co obsahuje? Co je to validace, etalon, návaznost měřidel či úřední ověření měřidla? Odpovědi na tyto otázky naleznete právě zde.